Rodzaje diod LED

Rodzaje diod LED.

W obecnie sprzedawanych żarówkach można znaleźć wiele rodzajów diod LED. Już w jednym typie żarówki danego producenta można zauważyć różnice w budowie pod kątem wyboru źródeł zasilania. Zazwyczaj są to diody SMD lub COB.

Dioda SMD jest mocowana (przylutowana) na ścieżkach płytki. Wyróżnia się diody SMD o różnych symbolach w nazwie, które oznaczają jej rozmiary. I tak:

– SMD 3528 to dioda o wymiarach 3,5mm x 2,8mm

– SMD 5050 to dioda o wymiarach 5,0mm x 5,0mm

– SMD 5630 to dioda o wymiarach 5,6mm x 3,0mm

– SMD 3014 to dioda o wymiarach 3,0mm x 1,4mm

typy diod smd
diody SMD

 

Diody SMD 3528 – jedne z pierwszych diod, zaczęły być używane w taśmach ledowych. Małe rozmiary umożliwiły produkowanie również żarówek z gwintem E27, E14, GU10 i MR16. Obecnie już przestarzałe, dały podstawę stworzenia mocniejszych diod 5050.

Diody SMD 5050 – zbudowane z diod 3528 dają dużą ilość światła. Stosowane są głównie w żarówkach oraz mocnych taśmach ledowych.

Diody SMD 2835 – jest rozwinięciem diody 3528. Ma większy radiator i dużą efektywność świetlną. Jest niższa, dzięki czemu ma lepszy kąt świecenia.

Diody SMD 5630 – dioda o mniejszej powierzchni niż 5050, prostokątnym kształcie, dająca ponad dwukrotnie większą ilość światła niż dioda 5050. Występuje zarówno w żarówkach i taśmach LED. Takie taśmy dostępne są w naszym sklepie internetowym.

Diody SMD 5730 – jedne z nowszych diod, coraz częściej stosowane w żarówkach. Dają lepsze światło od 5630 ale wydzielają więcej ciepła. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na konstrukcję żarówki pod kątem odprowadzania ciepła.

Diody COB – diody wyglądające jak jeden element świecący w rzeczywistości zawierający w sobie układ wielu pojedynczych diod. Stąd też nazwa Chip-On-Board. Diody te cechuje emisja dużej ilości światła, wysokiej niezawodności, jednolita temperatura barwowa i niestety wysoka cena. Strumień światła nie jest punktowy a żarówka Spotlight z diodą COB może emitować światło pod kątem 45 lub 60 stopni. Poniżej zdjęcia żarówek Spotlight dostępnych w naszej ofercie. Wyraźnie widać różnice w budowie odbłyśnika i diody COB.

diody cob
Zamiennik halogenów z diodą COB

 

Ze względu na wydzielane ciepło, żarówki z diodami COB muszą być wyposażone w radiator. [Wspomniane żarówki można kupić w naszym sklepie internetowym eratech.pl

Diody Power Led – tzw. Diody dużej mocy emitują bardzo duże ilości światła a dzięki specjalnej soczewce pozwalają na dowolne aranżacje oświetlenia. Spotykane raczej w specjalistycznym oświetleniu.

Jak widać diody LED przeszły w ostatnim czasie pewną ewolucję. Producenci oświetlenia mogą wybierać spośród kilku rodzajów diod, dzięki czemu konsument ma większy wybór. Więc jakie diody wybrać?

Zależy to głównie od zastosowania. Jeśli szukamy oświetlenia tradycyjnego i ograniczymy się do żarówek z popularnym gwintem E27, najlepszym wyborem będą żarówki zbudowane na diodach 5730 (ewentualnie 5630) lub 2835. Przy wyborze żarówek typu Spotlight (mocowanie mr16, GU10) bezkonkurencyjne są żarówki zbudowane z diod COB.

Niektóre z naszych produktów wykorzystujących diody SMD 5730:

12w 24v7w 12-85v DC

 

 

 

 

 

 

 

Oraz diody COB w naszych żarówkach typu Spotlight:

cob led 5w spotlight

cob led 7w spotlight

Leave a Reply