LED – wady czy zalety?

Diody LED stosowane są w elektronice od wielu lat. Dopiero niedawno wynaleziono diody o takiej mocy, które pozwalają konkurować z tradycyjnym energooszczędnym oświetleniem. Umożliwiło to dalszy rozwój technologii i tworzenie oświetlenia, które powoli wypiera świetlówki energooszczędne.

Nowoczesna żarówka led ma wiele zalet, choć ma też i wady. Zacznijmy od zalet:

 • Efektywność: otrzymujemy więcej światła z jednego wata. Stąd np. żarówka 12W świeci podobnie jak tradycyjna o mocy 100W.
 • Trwałość: diody mają zazwyczaj trwałość do około 50000 godzin. Zwykle jednak producenci określają trwałość danego oświetlenia na ok 30000 godzin ciągłego świecenia. Po tym okresie ilość emitowanego światła spada o połowę. To i tak o wiele więcej niż żarówki tradycyjnej lub świetlówki energooszczędnej.
 • Kolor: w przypadku oświetlenia ledowego mamy w czym wybierać – szeroki wachlarz odcienie bieli po RGB czy nawet RGBW (dodatkowy kanał biały) pozwalają dowolnie kreować nastrój za pomocą oświetlenia. Oświetleniem LED można wygodnie sterować bezprzewodowo.

SR-2912 wifi s

W przypadku żarówek ledowych z tradycyjnym mocowaniem E27, w naszej ofercie są żarówki w zakresie barw od 3000K do 6500K. Żarówka o barwie 3000-3200K (kelwinów) daje barwę białą ciepłą (dobre by pozwolić naszym oczom odpocząć lub gdy chcemy podkreślić kolorystykę wnętrza). Barwa 4000-4500K jest wyraźnie „bielsza”, czy też neutralna (naturalna), bardziej zbliżona do barwy światła dziennego. Sprawdzi się gdy mamy np. ściany w ciepłych pastelowych kolorach, do pracy np. przy komputerze lub po prostu w pochmurny dzień gdy ilość światła w pomieszczeniu jest zbyt mała. Żarówki o barwie 6500k to tzw. biel zimna lub chłodna.

 • Brak promieniowania IR i UV: praktycznie diody nie emitują lub emitują bardzo mało promieniowania IR. Nie emitują też promieniowania UV, dlatego żarówki ledowe nie powodują odbarwiania przedmiotów i znajdują zastosowanie w muzeach, sklepach jubilerskich, itp.
 • Czas załączania: żarówki led gotowe są świecić pełną mocą od razu po włączeniu.
 • Rozmiar: żarówki ledowe mogą być małych rozmiarów. Należy jednak pamiętać, że im mocniejsza żarówka, tym więcej posiada diod emitujących odpowiednio więcej ciepła, które należy odprowadzić. Dlatego najmocniejsze nasze żarówki led o mocy 12W osiągają rozmiar nawet ponad 9cm średnicy, co należy brać pod uwagę przy doborze oświetlenia.

12w vs regular

 • Odporność: żarówka led jest odporna na czynniki zewnętrzne. Zwykle zbudowana z trwałego plastiku (klosz i trzonek) może być użytkowana w dość szerokim zakresie temperatur oraz jest odporna na wstrząsy i lekkie uderzenia.
 • Bezpieczeństwo: diody LED emitują światło bezpieczne dla naszych oczu. Ponadto nie męczą wzroku i nie wpływają negatywnie na nasze samopoczucie.
 • Ogniskowanie: możliwe jest budowanie żarówek z których strumień światła rozproszony jest pod określonym kątem bez konieczności użycia reflektorów. Daje to możliwość kreowania dowolnych efektów świetlnych. Przy doborze żarówki należy zwrócić uwagę na kąt jej świecenia (rozproszenia świtała).
 • Środowisko: przy budowie diod LED nie stosuje się rtęci i innych metali niebezpiecznych przez co są również bardziej bezpieczne i łatwiejsze w utylizacji.

Wady:

 • Cena: elementy instalacji led lub choćby same żarówki są droższe niż odpowiednik tradycyjny. Tym bardziej oświetlenie oparte na dobrych diodach LED. W praktyce po pewnym czasie koszt ten się zwraca a komfort użytkowania i możliwości technologii led dodatkowo wynagrodzą nam poniesione koszty.
 • Wrażliwość na temperaturę: choć nie dotyczy to użytkowania w domu, to trzeba wziąć pod uwagę, że stosowanie oświetlenia led gdzie panują dużo wyższe temperatury może prowadzić do obniżenia trwałości diod lub uszkodzenia modułów.
 • Wrażliwość na zasilanie: często słyszy się, że diody „migają” albo, że żarówka szybko się przepaliła. Zazwyczaj winą jest tu złe zasilanie. Diody LED są wrażliwe na skoki napięcia, przepięcia czy rodzaj zasilania.
 • Jakość światła: Nie wszystkie diody led charakteryzują się dobrym współczynnikiem oddawania barw (tzw. współczynnik CRI), przez co kolory w takim oświetleniu są nienaturalne. Zwykle tanie żarówki led, zbudowane na kiepskiej jakości diodach mają współczynnik CRI poniżej 75. Należy wybierać żarówki, których współczynnik CRI jest przynajmniej 80, np. 9W 230V
 • Niebieski szum – diody led emitują światło w chłodnym spektrum przez co zmieniają odbiór oświetlanych przedmiotów a także oślepiają gdy nie stosuje się odpowiedniego rozproszenia.

 

Jak widać zalety przeważają nad wadami i choć diody LED jako źródło światła nie jest idealne, to okazuje się lepszym rozwiązaniem niż oświetlenie tradycyjne. Żarówki w naszej ofercie posiadają wszystkie z zalet i są dostępne w różnych wariantach zasilania, mocy czy temperatury światła. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą żarówek AC oraz PWM/DC.

Leave a Reply